Domů Byt Inteligentní domácnost

Inteligentní domácnost

Inteligentními systémy lze dosáhnout významné provozní úspory a zvýšit komfort bydlení.

Nabízejí mnoho různých funkcí a mohou v domácnosti řídit vše, co je elektricky ovládané. Mezi nejčastější patří:

Nezávislé nastavení teplot ve všech místnostech – touto funkcí rychle a pohodlně vytvoříte požadovaný teplotní komfort, ale zároveň zásadním způsobem šetříte energií. Vše je ovládáno automaticky a vy topíte jen tam, kde je to potřeba. Senzory, které porovnávají podmínky uvnitř a vně domu, nastaví ideální kombinaci vytápění nebo chlazení, abyste se cítili dobře a zbytečně neutráceli – ušetříte tak 30% z ceny topení a klimatizace. Když v létě svítí do bytu slunce, inteligentní domácnost sama zatáhne rolety, aby se byt nepřehříval a klimatizace nemusela jít naplno. V zimě naopak pustí dovnitř maximum paprsků a pomůže tak s vyhříváním – ušetříte tak 15% z ceny energií. Zapnutá světla v prázdné místnosti nebo rozsvícená lampa, když venku svítí slunce zvyšují cenu spotřebované elektřiny. Systém je sám vypne a vy ušetříte tak 25% z ceny energií. Inteligentní dům šetří energií, a tím šetří i životní prostředí. Navíc můžete do svého projektu zavést alternativní zdroje energie, jako solární panely nebo geotermální zdroje, které bude systém efektivně spravovat a využívat. Systém může například energii z tepelného čerpadla distribuovat v domácnosti tam, kde je právě potřeba.

Centrální zabezpečovací systém , který domácnost ochrání nejen před zloději a požárem, ale i před haváriemi, jako jsou únik plynu nebo vody.

V inteligentním domě máte bezpečnost plně pod kontrolou. Systém automaticky hlídá neoprávněné narušení prostorů oken, dveří, zahrady nebo plotu a sleduje pohyb v místnostech. Zajišťuje také automatické zavření a otevření různých dveří či příjezdových bran, odpojení zásuvek a spotřebičů. Samozřejmostí je obvykle napojení systému na alarm či hasicí zařízení, které se spustí při neoprávněném narušení soukromého prostoru či detekce kouře. O všem automaticky informuje telefonicky, pomocí SMS nebo e-mailu.

Ovládání zařízení prostřednictvím předdefinovaných nastavení. Obyvatelé nemovitosti si sami nastaví různé režimy vytápění nebo větrání a svícení, mezi nimiž pak přepínají podle aktuální požadavky. Přepínat lze manuálně nebo automaticky časovými programy.

Systémy lze ovládat a mít tak dům pod dozorem iv případě delší nepřítomnosti. Režim odchod aktivuje stisknutím jednoho tlačítka všechny funkce související s tím, že odcházíte z domu – ztlumí topení, vypne světla, zatáhne žaluzie, odpojí přívod vody a aktivuje zabezpečovací zařízení.

Inteligentní řízení větrání s rekuperací umožní sofistikované a přitom jednoduché ovládání rekuperace, u některých typů rekuperací pak dokáže přímo nahradit řídící jednotku rekuperace.

Inteligentní systém lze zavést i do domu, kde nelze instalovat potřebné kabely, a to pomocí bezdrátového systému. Bezdrátové spínače pracují na principu vysílání a příjmu radiofrekvenčního signálu.

Ceny za tyto systémy se mohou pohybovat od několika ticícovek korun až po přibližně 10% z ceny domu při luxusnějším provedení s velkým množstvím různých funkcí.

Pracujeme s energiemi efektivně?

V Slovenské domácnostech je běžně teplota o čtyři stupně vyšší, než je evropský standard. Vyšší teplota v interiérech je dražší, negativně ovlivňuje naše zdraví i životní prostředí. Standardně Slováci vytápějí své domácnosti na 22 až 24 stupňů, přičemž doporučená teplota v obytných prostorech je 20 stupňů Celsia. Vyplývá to z interního průzkumu společnosti ista Slovakia, která letos realizovala odpočty údajů o spotřebě tepla pro více než 110 000 domácností. V západní Evropě uživatelé bytů a domů často i těch optimálních 20 stupňů snižují na osmnáct. Motivací jsou nejen úspory na energiích, ale také zodpovědnější přístup k cenným zdrojům a k životnímu prostředí.

Sektor bydlení patří k největším producentem skleníkových plynů. Snižování nákladů na bydlení je možné dosáhnout i častějším sledováním spotřeby tepla v průběhu topné sezóny. Nejnovější technologie použité v měřicích přístrojích umožňují zobrazování údajů o spotřebě na internetovém portálu.

Technologie vám usnadní kontrolu nad energiemi

Smartphone či tablet jsou dnes běžnou součástí každé domácnosti. Kromě všech dalších funkcí nám smart pomocníci usnadňují péči o bydlení, chrání náš domov a v neposlední řadě i šetří finance. Pomocí internetového připojení přes počítač, smartphone či tablet dnes dokážete jednoduše regulovat vytápění a chlazení, sledovat a porovnávat spotřebu energií za různá období, kontrolovat teplotu a klima v domácnosti, kontrolovat zásuvky a měření spotřebovaných KWh.

Rady, jak snížíte „apetit“ vaší domácnosti

  • Výměnou tradiční 60 W žárovky za kompaktní zářivku nebo LED žárovku dokážeme ušetřit ročně 15 eur.
  • Častěji sledování spotřeby energií.
  • Zaměňte starý kotel za nový. Ušetříte 10 až 15% nákladů na topení.
  • Práce na notebooku spotřebuje mezi 25 W do 50 W a běžný počítač okolo 250 W.
  • Při vaření používejte pokličky, utratíte až 4krát méně energie.
  • Při vaření používejte tlakový hrnec, spotřebujete o 50% méně energie a ušetříte 70% času.
  • Perte na nižší teplotě, snížení teploty z 90 ° C na 60 ° C ušetří asi 25% energie.
  • Nechte prádlo vyschnout úplně, při žehlení vyžaduje méně napařování, ušetříte tak až 40% energie.
  • Troubu často při pečení neotvírejte. Několik sekund otevřených dvířek znamená pokles vnitřní teploty o 20 ° C až 30 ° C.

Žádné komentáře

Napsat komentář