Ani majitelé domů velkých jako palác by neměly nechat místo pod schody bez využití.
Při hodnocení bydlení je obytná plocha jednou z důležitých položek, které rozhodnou o ceně. Počítají se do ní všechny metry čtvereční, ačkoli některé jsou méně „kvalitní“ než jiné. Plocha s nižší reálnou hodnotou je například šikmina na půdě, ve které se nedá stát nebo i místo pod schody. Často jde totiž o prostor, který neumíme docela dobře využít. Zde je pár nápadů, jak pod nimi nebude běhat vysavač nadarmo …
1. Šatník
Horizontální zásuvky různé výšky, které plně využijí šikmý prostor pod schody, je jen jednou z možností. A přiznejme si, ne nejlevnější. Finančně nenáročnější je zhotovit si pod schody šatník. Na ten totiž netřeba speciální kování, kolečka ani náročnou truhlářskou práci. Šatní stěnu, která vyplní místo, totiž postaví i zručnější amatér. Za stěnou může být jen tyč na věšení a menší botník.
2. Sezení
Dobrým způsobem, jak přeměnit šikmý strop na přednost, je postavit si pod schody čtecí hnízdečko. Stačí pod schody zasunout pohodlnou sedačku, pár polic na knížky a dobré osvětlení.
3. Herna
Hrací koutek, který bude dětem připomínat bunkr nebo hrací jeskyni, se sejde hlavně rodinám s více dětmi. Herna totiž nemusí mít vysoký strop a navíc, stupňovitý pod schody navozuje pocit bezpečí.
4. Vinotéka
Na internetu jsme našli překvapivě hodně povedených ukázek minivinotéka, ba i poměrně rozměrných vinoték pod schody. Některé jsou vlastně jen „knihovnou“ na odkládání lahví, jiné jsou temperované a odděleny skleněnými dveřmi. Tak či onak, pro sběratele a milovníky vína je to ideální prostor.
5. Pracovna
Pracovna pod schody dává smysl hlavně v menších domácnostech, kde se pohybuje více členů a každý z nich potřebuje tiché místo na práci.Pracovní stůl pod schody sice nemá výhled, zato malý prostor bude nabádat k pořádku a soustředěnosti při práci. Oči totiž nemají velmi na čem uletět …