Zajímavý příklad z Budapešti, kde majitelé rozdělili 110 m² na tři samostatné jednotky.
Na začátku byl velkometrážních byt s rozlohou 110 m² ve starém domě v historické části Budapešti. To znamená vysoké stropy, ale i množství příček, které byt dělily na několik menších pokojíčků. Majitelé se to rozhodli změnit. Jejich cílem bylo vytvořit moderní bydlení pro mladé lidi, kteří mají rádi pocit komunity a přátelského soužití, ale zároveň očekávají jistý stupeň intimity. Projekt přestavby připravili dva architekti, Gergő a Péter Batizi-Pócsiovci.
Co je důležité připomenout, geniálně na této přeměně je, že každá z nově vzniklých bytových jednotek – celkem jsou tři – má vlastní kuchyň a koupelnu, čili spolubydlící se nemusí dohadovat, kdo má právě „službu“ v kuchyni, či kdo příliš dlouho trčí v koupelně.
Rozdělení jednotlivých bytových „studií“ je různé podle daných dispozic, ale každá z nich má galerii či mezzanín, kterým obytná jednotka dokonale těží z vysokých stropů a získává prostor navíc.
Aby jednotlivé studia působily zajímavě, každé z nich je laděné v jiné barvě. Výrazné a optimistické ladění jim dodává moderní vzhled a příjemnou atmosféru i během sychravých dní.Farby vnášejí do prostoru nejen energii, ale zároveň vkusně vyčleňují hranice mezi jednotlivými zónami prostoru.
Většina nábytku je v bytových jednotkách vestavěná. Sedačky a křesla jsou většinou pozůstatkem po starých rodičích. Tím se historický duch domu propojuje s moderním vybavením. Svítidla pocházejí z bývalé výrobny Csepel.