Domů Interiér Péče o dřevo v interiéru

Péče o dřevo v interiéru

evo dodává pocit tepla, pohody, klidu a příjemného prostředí. Spojuje vnitřkek staveb s přírodou. Přestože je chráněno od povětrnostních vlivů, určitě neplatí, že nevyžaduje péči. Výrobky ze dřeva vydrží i několik generací, ale péče si žádají, i když jinou než venku na zahradě.

Koupelnové dřevo

Není dřevo jako dřevo. Pokud se necháte přemluvit k dřevěné skříňce z dřevotřísky ošetřenou jen laminátem nebo fólií, už o pár měsíců se jí začnou vzdouvat rohy bez ohledu na péči. I klasické  masivy nejsou příliš vhodné do vlhkého prostředí. No jsou dřeviny, které dokonce dokáží vydržet ve vodě a ty pro koupelnu představují nejvhodnější řešení. Při nich není třeba žádné laky ani nátěry. Nejvhodnější je použít, wenge, ipe, massaranduba a exotická dřeva. Ani ty však nejsou odolné vůči plísním. Proto je vhodné je vždy, pokud jsou mokré, vysušit a ošetřit antimykotickými přípravky. Jsou přirozeně dostatečně mastné, takže tukové přípravky nejsou potřeba.

Dřevo na zemi

Nejvíce namáhané prostředí pro dřevo je na podlaze. V tomto případě je důležité vždy věnovat prostor údržbě, protože dřevo je přece živý materiál az toho vyplývá i zvýšený nárok na péči. Dřevěná podlaha nesnese štěrk, písek ani prach. Na jejich odstranění je dobré využít měkký kartáč nebo vysavač. Na rohy postelí, židlí a nábytku určitě nalepte plstěné podložky, které uchrání podlahu od škrábanců. Tekutiny třeba ihned otřít, zvláště pokud jde o červené víno, nebo barvicí druhy. Dřevo je třeba před použitím nalakovat, nebo ošetřit olejem a periodicky vrstvu obnovovat. U dřeva nepoužívejte hadr s mikrovláknem. Povrch by mohlo zdrsnit.

Pozor na škůdce

I v interiéru je možné, že do dřeva se zakousnou škůdci. Obzvláště, pokud jde o starší stavbu, nebo chalupu. Tehdy neváhejte na ošetření použít impregnační nátěry, které chrání před vlhkostí, ale i škůdci a plísní. V mnoha případech umí dokonce dřevo takříkajíc zakonzervovat i poškození se dále nešíří.

Kosmetika na oživení

Hodí se na udržování nábytku, ale i doplňků. Dřevěné samorosty z přírody nebo třeba sošky z ciziny. Ometání prachu a vyhýbání se vlhkosti je zásada číslo jedna. Nejvhodnější na nejbezpečnější je použít přípravky na odstraňování zašlých prachových částic a nečistot. Dřevu vrátí původní vzhled, aniž by se změnila jeho barva, nebo povrch.

2690071

Žádné komentáře

Napsat komentář