Domácí koutek na psaní a práci na počítači nepotřebuje mnoho: poholdnou židli, dobré osvětlení a dobrý stůl. Udělat z něj stylovou minipracovnu je složitější.
Jak vypadá váš psací stůl, který máte doma? Co ho obklopuje a kdybyste ho hned teď vyfotili, byla by to pěkná fotka? Pokud ne, možná stačí změnit pár maličkostí a měli byste stejně kouzelné a hlavně inspirativní místo.
Pravidla příjemného pracovního koutku
Pravidlo číslo1
Čím více přirozeného světla, tím lépe . Tak totiž nejen šetříte elektrickou energii, ale hlavně své oči.
Pravidlo číslo 2
Umístěte si do blízkosti stolu živou rostlinu. Nejenže zvlhčí a pročistí vzduch, ale také bude působit uklidňujícím dojmem. Pohled na zeleň totiž zmírňuje napětí. Čili pokud nemáte stůl hned u okna s výhledem na zeleň, mějte před očima alespoň takovou malou psychohygienickou pomůcku.
Pravidlo číslo 3
Upravte si domácí pracovnu tak, aby nabádala k pohybu. Mohou to být maličkosti: nutnost natáhnout se pro papír v tiskárně, šanony vyložené dost vysoko na to, abyste se museli postavit, když je potřebujete a podobně. Ortoped totiž upozorňuje, že při sedavých zaměstnáních je to hlavně strnulost, která způsobuje potíže s páteří.
Pokud jde o orientaci stolu v místnosti, ideální je taková, když má člověk sedící za stolem výhled na dveře. Taková poloha se nazývá vůdčí. Pokud to není možné, může pomoci například menší zrcadlo na stole, které bude odrážet dveře.
Jak by měl vypadat stůl podle feng-šuej?
Příznivci filozofie feng-šuej dělí prostor (dům, byt, místnost a i stůl) buď do paprsků, přičemž střed představuje epicentrum, od kterého se paprsky odvíjejí – nebo do 9-místní mřížky (3 x 3 dílky). V tomto článku se budeme věnovat rozdělení psacího stolu na mřížku. Představte si, že si ho rozdělíte na 9 dílků.
V nejvzdálenějším rohu vlevo je údajně vhodné mít živou rostlinu – pokud jste schopni zahradníci. Pokud vám uschne i vodní rostlina, je ideální mít v této části něco cenné (například dražší vázu, sošku apod.) Zde se totiž nachází zóna prosperity.Když však více než po prosperitě toužíte po romantice, je prý lepší postavit si květináč s rostlinou do pravého vzdáleného rohu. Tak či onak, živá rostlina na stole přinese užitek nebo minimálně klid.
Pod ní, čili vlevo uprostřed se nachází zóna rodiny. Pokud máme na stole místo, mohla by tam být fotka oblíbených příbuzných nebo blízkých osob.
Na levé straně stolu, která je na hraně, za kterém sedíme, je zóna moudrosti. Není na škodu, pokud si ji udržujeme bez nepořádku, aby se poznání mělo kde usadit.
Uprostřed stolu se těsně u židle nachází zóna kariéry a v absolutním středu zase zóna zdraví. Z pochopitelných důvodů jsou toto místa, které by měly být volné, bez poškození a nečistot.
Na vnější straně stolu uprostřed se nachází centrum slávy. Sedíme za stolem ve středu, měli bychom tedy mít před očima něco motivačního, možná diplom potvrzující nějaký náš úspěch nebo ukázka nějakého snu či cíle, ke kterému se chceme dopracovat.
V pravém vzdáleném rohu stolu se nachází centrum lásky (je fajn tam mít nějakou rostlinu nebo ještě lépe dvě – dvojka jako symbol páru).
Na pravé straně blíže k židli se nachází centrum kreativity – je to ideální místo pro poznámkový blok. A těsně u pravé ruce je podle feng-šuej zóna pomoci a cestování. Mohly by tam tedy být symbolické předměty, jako stojan na telefon, obrázek pěkného místa, kam bychom se chtěli vybrat nebo třeba i podložka pod myš s cestovatelským motivem.