Konec roku a zejména sentiment vánočních svátků nás přirozeně nutí k rekapitulaci našich postojů a premýšlivým náladám. Ty se na nás přirozeně přenáší i při výběru dárků a vánoční výzdoby. Zásadní otázka, kterou si klademe mnozí, je: živý nebo umělý vánoční stromek?
Dilema je přitom komplikovanější. I když v této otázce máme jasno, při výběru konkrétního stromečku by nás mělo zajímat několik skutečností.
Jak vybrat umělý stromeček?
„Pokud si vybíráme plastový stromeček, mělo by nás zajímat, kde byl vyroben a za jakých environmentálních podmínek,“ říká Branislav monokl ze sdružení Přátelé Země. Například Čína, která je od Slovenska vzdálená více než 7 000 km (a tedy vyvstává otázka ekologické přepravy ), je mimo jiné známá tím, že její průmyslové závody nedodržují enviromentální pravidla. kupovaného takto vyrobených stromků tedy dáváme výrobcům najevo, že životní prostředí a budoucí generace, které v něm budou žít, nejsou pro nás principiálně významné a je tedy v pořádku nedodržovat šetrné výrobní postupy. Měli bychom stejný pohled například na složení potravin?
Navíc, v Číně je v poměrně ve velké míře rozšířená dětská práce. Pokud vnímáme Vánoce zejména prizmatem dětské radosti, asi by se měla vztahovat i na děti v Asii, či ne?
Také bychom se měli zajímat, z jakých materiálů konkrétně je stromeček vyroben. Většinou jde o kombinaci kov – plast (konstrukce ze železného drátu a jehličí z PVC) nebo plast – plast (konstrukce z polyetylénu a jehličí z PVC). „Na výrobu 1 kg plastu je potřebných 2,5 kg ropy. Pokud tedy stromeček váží nějakých 10 kg, tak jsme na jeho výrobu spotřebovali 25 kg ropy, „ vysvětluje odborník.
Na druhou stranu, výhodou umělého stromku může být jeho životnost.Jsou domácnosti, které se k plastovým stromečkem chovají šetrně a vydrží jim i více než 10 let. Jejich dopad na životní prostředí je tedy logicky menší než v případě, že si kupujeme každý třetí rok nový umělý stromek.
Branislav monokl dodává, že pro něj samého je důležitá otázka, zda byla výroba plastového stromku nějak užitečná pro přírodu. „Neznám pozitivum ve vztahu k přírodě ani k člověku. Možná by to mohla být radost z Vánoc, ale ta by v mém případě byla rychle konfrontována se znečišťováním a utrpením spojeným těžbou a průmyslovou výrobou … „
Jak vybrat živý vánoční stromeček?
Při jeho výběru bychom měli brát v úvahu podobné úvahy jako při výběru umělého stromku: Odkud pochází – a jaký enviromentální dopad má jeho přeprava z velmi vzdálených oblastí .Některé reklamy s hrdostí upozorňují, že stromky pocházejí z Norska a Dánska. V obou případech jde o země vzdálené více než tisíc kilometrů od domopva. Jehličnany se přitom daří iu nás – tak proč je převážet takovou dlouhou cestou?
Informací, kterou je téměř nemožné zjistit, je, jakým způsobem byly stromky v těchto vzdálených zemích pěstované. Byly chemicky ošetřované? „Nejlepší jsou na tom stromky, které byly získány přejímkou v normálním lese, když se vyřezávají jen stromky, které rostou velmi hustě u sebe,“ vysvětluje oddborník.
Pokud si pořídíme živý stromeček ve městě, mělo by nás zajímat, jak naše městská část naloženo s odhazovanému stromky. V rodinném domě je řešení jednoduché: stromeček po vánočních svátcích odzdobíme a můžeme ho podrtit, použít do kompostu nebo ho necháme vysušit a použijeme ho jako palivo do kotle nebo krbu.
Odborník má však při rozhodování ještě radikálnější názor.„Opět si kladu otázku, zda pěstování takového stromku bylo užitečné pro přírodu. Do určité míry ano: během růstu produkoval kyslík, možná poskytoval úkryt pro malé živočichy a hmyz. Jako poměrně environmentální uvědomělý člověk jsem se však rozhodl, k prožívání Vánoc ho nutně nepotřebuji. „
Pro většinu lidí však platí, že živý stromeček je lepší volbou.