Plot je součástí každého domu. Ztělesňuje touhu po soukromí i po bezpečí. Vysoké a neprůhledné ploty, které obklopují domy však často působí jako zdi věznice. Není na nich nic pěkné a působí doslova jako pěst na oko. Neobklopujte se zdí z kamene ani kovu a použijte na vymezení svého majetku raději zeleň.
Rychlý plot
Živý plot je hezčí. Další výhodou je to, že poskytuje útočiště mnohým ptákům. A ty vás potěší svým štěbetání. Na jeho realizaci lze použít různé druhy jehličnatých i listnatých dřevin. K vhodným druhem dřevin patří habr. Je nenáročný, rychle roste a zvládne i radikální řez.Můžete ho tvarovat v každém ročním období. Daří se mu na slunci i ve stínu a pokud má dostatek vláhy roste opravdu rychle, což je pro živý plot klíčové. Roční přírůstky větví mají délku až 30 cm.
Hustý a vysoký
Samostatně rostoucí strom dosahuje výšky až 25 m. Pro živý plot stačí, když bude mít čtyři metry, což při dobré péči bude za dva- tři roky. S přehledem tak nahradí i plot z pevných materiálů. Habr vytváří hustou změť větví, takže získáte neproniknutelnou zeď. Častým řezem se stává hustší. Výhodou plotu z habru je, že neztrácí listy ani v zimě. Akorát seschne, takže nadále vás chrání před zvědavými pohledy. Na jaře je nahradí svěží zelené listy. Husté olistění navíc dobře zachycuje prach a tlumí zvuk.
Kdy sázet
Nejvhodnější čas na výsadbu je podzim. Pokud zasadíte sazenice již v říjnu, do zimy stihnou zakořenit a na jaře se odmění hustou zelení.Přestože habr není náročný, ideální podmínky pro něj představuje slunné až polostinné místo a mírně kyselá až mírně zásaditá půda. Půda by měla mít písčito-hlinitou strukturu. Vybírejte zdravé a silné sazenice s výškou od jednoho metru. Vzdálenost mezi stromky má být od 30 do 60 cm, podle jejich výšky.
Jak stříhat
Údržba plotu není náročná. V prvním roce po výsadbě se živý plot stříhá méně často, třeba zejména zkrátit nerozvětvené větve na polovinu, aby se stromky rozkošatili. Ve druhém a třetím roce můžete prořezávat plot častěji. Při správné péči, vláze a hnojení dokáže strom svůj obvod ročně až zdvojnásobit. Jako hnojivo používejte kompost. Po třech letech má plot již správné parametry a můžete ho pravidelně ořezávat dvakrát ročně – na konci června a v lednu nebo únoru, dokud vytvoří puky. Plot je živý, proto potřebuje zálivku a to i v zimě, kdy nemrzne. Pozor dávejte na přemokření.