Domů Interiér Koupelny Poradíme vám s výběrem obkladu do koupelny

Poradíme vám s výběrem obkladu do koupelny

Věřili byste, že i formát, struktura a způsob kladení obkladů podvědomě ovlivní, jak se budete cítit při mytí zubů či sprchování?

Smysluplné rozložení obkladů souvisí se zařizovacími předměty. Nejdříve si ujasněte, kde chcete umyvadlo, sprchový kout, vanu či toaletu, a pak si vytvořte jednotlivé funkční zóny. Výběrem obkladu je citlivě propojíte, zvýrazníte nebo oddělíte. Například sprchový kout na rozdíl od zbytku koupelny může být obložen jemnou mozaikou a část s umyvadlem může mít na stěně jen voděodolnou stěrku.

Tam, kde máte větší volnou stěnu, neobávejte se použít plošný, na sebe navazující dekor. Naopak v menších koupelnách se snažte světlejšími barvami a dekorační střídmostí o stylovou čistotu a optické zvětšení. Jinak by mohl prostor působit chaoticky a neuspořádaně. Tam, kde nevejde žádná dekorace, pomůže plastická struktura či kombinace matných a lesklých povrchů. No i koupelna obložená monochromatickým bílým obkladem bude „in“.

Barevné trendy

Na první pohled jsou nejdůležitější barvy. Je dobré při jejich výběru se inspirovat současnými trendy, abyste si vytvořili stylovou a funkční koupelnu, ale za každou cenu se jejich nedržte. Současným trendem v koupelnách je příroda a její nuance. Obklady v tlumených odstínech béžové, šedé a bílé doplňují imitace přírodních materiálů, které vytvářejí útulný a nevtíravý prostor.

Díky vyspělým digitálním technologiím jsou tyto kopie takové věrné, že málokdo rozpozná, že to opravdu není mramor, kámen, dřevo nebo beton. Pokud se vám žádá nějaká extravagance, sáhněte po metalických odstínech. Jedním z trendů jsou i výrazné barvy, například tropická zelená, kanárkově žlutá či fuchsiová, kterými rozzáříte prostor. Je to na vás příliš křiklavé?

Zkombinujte výraznější odstín s méně nápadným pastelovým. Použijte však maximálně tři barvy obkladu včetně dlažby. Totéž platí pro dekorativní prvky. Pokud zvolíte například bílý obklad, jednu zónu zvýrazníte béžovým, druhou dekorativním zvlněným obkladem, další barvy a dekorace už koupelnu jen zkomplikují a znepřehledňuje.

Důležité detaily

Obklad vytváří i jeho formát a spárování. Upřednostňují se velké rozměry, které v extrémech dosahují až 320 x 160 centimetrů. Nejsou však žádným diktátem. Na gigantické obklady potřebujete dokonale rovný podklad a ne každý je dokáže dobře nalepit.

Klidně si zvolte i klasické dlaždice, případně ozvláštněte prostor mozaikou. Novinkou jsou formáty 7 x 28, 5 x 15 a 10 x 30 cm, prezentované jako imitace cihly nebo ukládány do parketového vzoru na podlaze i na stěně. Obdélníkové prvky položte podélně na stěnu, ne na výšku.

Při čtvercové dlažbě se vyhněte ukládání koso, pokud nemáte v úmyslu dosáhnout rustikální styl. V nabídce najdete i obklady tlusté jen 3 až 5 milimetrů, které můžete použít na stávající obklad. Velikost spáry nedělejte větší než 10 procent z formátu, například u dlažby 30 x 30 milimetrů, jsou to tři milimetry.

Čím větší spára, tím více se projeví přirozené zakřivení obkladu. Většinou se to týká větších formátů. Při rektifikovaných, přesně ořezaných hranách, se vytváří spára asi jeden milimetr. Spárovačkou laďte s barvou obkladu. Vyberte s hydrofobním efektem, některé zajišťují i odolnost proti plísním a bakteriím. Jednotný vzhled koupelny docílíte speciální spárovací hmotou s efektem „chameleon“.

o_2

Žádné komentáře

Napsat komentář