Správné zateplení rodinného domu dokáže ušetřit až 40 procent nákladů na vytápění. Který ze zateplovacích materiálů si však vybrat a na co si třeba dát největší pozor?
Minerální vlna
Minerální vlna je odolnější proti vysokým teplotám, v porovnání s EPS při jejím použití neplatí žádné omezení pro použití při výškových budovách. Je klasifikována jako nehořlavý materiál a je odolná proti většině chemických látek. Díky vláknové struktuře je velmi dobrý akustický izolant. Na svislých stěnách musí být minerální vata instalována vzhledem k protipožární požadavky i ve výšce nad 22,5 metru nad zemí.
Má velmi dobré akustické vlastnosti, výborně pohlcuje vnější hluk, proto se doporučuje na zateplení rodinných domů v blízkosti železnice nebo větších dopravních uzlů. Může se pochlubit nízkým difuzním odporem, tedy dobře propouští vodní páry. K jejím dalším výhodám patří snadná recyklovatelnost, dlouhá životnost a vysoká tvarová stálost. Jaké má nevýhody? Desky minerální vlny jsou poměrně těžké, mají malou tuhost a relativně nízkou pevnost.
Zatížení 40 kPa jim způsobuje 10-procentní deformaci. Minerální vlna je oproti polystyrenu mnohem citlivější například na porušení omítky. Při případném zatečení nasaje vodu a může se pro zvýšenou hmotnost odtrhnout od podkladu. Každopádně se však po nasáknutí výrazně zhorší její tepelněizolační vlastnosti. Minerální vlna má vyšší cenu, v porovnání s polystyrenem vychází o 20 procent dražší.
Dva v jednom
Pro ty, kteří se neumí rozhodnout, jsou na trhu kombinované tepelněizolační desky, které spojují oba konkurenční izolační materiály. Jde o sendvičový typ tepelně a zvukově desek, složených ze šedého polystyrenu a z minerální vlny. Spojují se průmyslovým slepením PUR lepidlem, které zajišťuje vysokou pevnost v tahu i smyku. Takové řešení spojuje výhody obou materiálů, musíte však počítat s vyšší pořizovací cenou.
Na co si dát pozor
- Nesprávná instalace zakládacích lišt při soklu Při vodorovné instalaci je důležité dobře upevnit kovové soklové profily a vzájemně je propojit plastovými spojkami. Pokud spojky vynecháte, po uložení tepelněizolačních desek se lišty časem prohnou. Zkontrolujte i rovinnost podkladu, na kterou instalujete zakládací lišty. Když není podklad rovný, na fasádě vzniknou trhliny a promáčknutí, které vedou k tepelným mostům a únikům tepla.
- Lepení tepelně izolačních desek Při lepení minerálních tepelně izolačních desek se musí svislé spoje desek střídat, tedy nesmí být průběžné po celé výšce fasády. Pozor také na spáry mezi deskami. Nesmí být větší než čtyři milimetry.
- Vyztužovací vrstva Správný postup je den před nanášením vyztužovací vrstvy osadit ukončovací, rohové, dilatační lišty a zesilující vyztužení. Sklotextilní mřížka se vtlačuje do lepidla shora dolů s přesahem 10 cm bez záhybů. Informujte se o správné finální povrchové úpravě, každý izolant vyžaduje jinou.