Víte, na jaké úkoly by jste neměli v září zapomenout ve vaší zahradě? Přinášíme vám 10 důležitých úkonů a několik zajímavých tipů, inspirujte se!
10 úkolů v zahradě
trávník
Nastává ideální období na zakládání nových trávníků.
zimostráz
Máte poslední šanci na vytvarování živých plotů z této dřeviny.
trvalky
Vyšší druhy na podzim kvetoucích trvalek přivažte k opoře.
jehličnany
Z řízků odebraných začátkem měsíce si můžete rozmnožit túje i cypřiše.
pivoňky
Tyto krásné trvalky lze nyní vysazovat i rozsazovat.
skalky
Vysaďte si do nich miniaturní jehličnany a listnáče.
živé ploty
Nadále je můžete zakládat i tvarovat.
stálezelené dřeviny
Začátkem podzimu si můžete zahradu doplnit novým zajímavým druhem.
pokojové rostliny
Ukončete jejich pobyt venku a připravte je na přenesení dovnitř.
jezírka
Z hladiny jezírka neustále odstraňujte napadané listí.
Kvetoucí podzim
I na podzim najdete v prodeji mnohé pěkné trvalky, například bohatě kvetoucí sasanku (Anemone hupehensis), která působí atraktivně ve venkovských záhonech, moderních městských zahradách i kompozicích v japonském stylu. Sasanka je spíše vyšší a pěkně se rozrůstá, proto jí dopřejte dostatek místa. Její květy se objevují koncem léta a na rostlině setrvají poměrně dlouho. Mohou být jednoduché nebo plné, bílé, růžové nebo téměř fialové.
Tomuto druhu vyhovuje polostín resp. světlý stín a výživná mírně vlhká půda.Vysazuje se s kořenovým balem, přičemž postačí i jedna rostlina. K pěkným trvalkám patří i astry nebo ploštiničník, klasikou jsou chryzantémy.
Vytrvalé jiřiny
Obliba těchto pěkných hlíznatých rostlin narostla zejména v posledních letech. S nastupujícím podzimem se kvetení jiřinek zintenzivňuje, což lze podpořit pravidelným odstraňováním odkvetlých květů, případně častým sběrem květů do váz. Řezat třeba až při nejbližším rozvětvený, díky čemuž se budou neustále tvořit nové květy.
Nezapomínejte na vydatný přísun vláhy (voda se nesmí dostávat na listy) a přihnojování, které podporuje vyzrání hlíz. Aby se výše druhy nezlomili, zajistěte jim oporu. Z jiřinek se v zahradě můžete těšit iv období, kdy je již jiných květů méně. Před vyjmutím z půdy a uskladněním je dobré počkat, dokud nadzemní část mírně namrzne.
Výživa pro trávník
Jednou z nejdůležitějších podzimních úkolů je přihnojení trávníku, na které se často zapomíná. Právě to však výraznou měrou přispívá k vysokoreprezentatívnemu vzhledu trávníku. Na trhu najdete několik typů vhodných hnojiv, nikdy k tomuto účelu nepoužívejte přípravek určený k hnojení během sezóny. Vlivem podzimního přihnojení trávník získá vyšší odolnost, vyvine se mu kvalitní kořenový bal a celkově bude pevnější.
Podzimní hnojiva neobsahují tolik dusíku, ale především draslík a hořčík, čili trávník nebude mít přírůstek zelené hmoty. Tyto přípravky se vyznačují postupným uvolňováním živin, a tedy působí až do konce podzimu (zhruba čtyři měsíce).Aplikovat je třeba nejpozději do konce září.
Trávy na terase
Pokud nemáte zahradu nebo je jen menší, můžete okrasné trávy pěstovat na balkoně nebo terase. Nabídka těchto nenáročných rostlin je v tomto období opravdu bohatá, přičemž podzim je vhodná i na jejich výsadbu. Mnohým druhém se bude dobře dařit iv dostatečně velkých nádobách, v menších by jim příliš prosychá kořenový bal. Na výsadbu postačí použít běžný zahradnický substrát. Na dně nádoby nesmí chybět otvor na odtok zálivkové vody a použít můžete i keramzit – trávy totiž nesnesou hromadění vlhkosti u kořenů.
Z vyšších druhů je na takové pěstování vhodná ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), z nižších vousatec, impériu, kostřava nebo některý druh ostřice (Carex).Travinami můžete nahradit i prázdná místa po odkvetlých letniček.
Harmonické vřesoviště
Začátek podzimu je vhodný na založení vřesoviště – nabídka vřesů je nyní opravdu bohatá. Nejlépe se jim bude dařit na slunném místě v nížině nebo podhorské oblasti.Vřesoviště najde uplatnění nejen ve venkovských, ale i moderních zahradách. Půdu na místě, kde má vzniknout, je třeba kompletně vyměnit. Měla by být kyselá – lze použít substrát pro azalky a rododendrony.
Podloží by mělo být dostatečně propustné, nevhodné jsou smáčené a štěrkovité půdy.Vřesoviště nemusí vznikat pouze na rovině, zajímavý prostor poskytnou například mírně terénní vyvýšeniny. Myslete na to, že spíše než miniaturní vynikne středně velké nebo velké vřesoviště. Vřesy vysazujte s kořenovým balem a místo výsadby udržujte mírně vlhké.
Krása z cibulek
Zahradnictví se na podzim zaplní množstvím cibulek a hlíz – nastává totiž čas jejich výsadby. Pořídit si můžete tradiční i méně známé druhy, se spoustou rostlin to však netřeba přehánět. Vysaďte si raději méně druhů, ale z každého několik jedinců. V případě cibulovin je dobré vytvářet menší, resp. větší skupiny. Nezbytné je zohledňovat výškový aspekt – nižší druhy soustřeďte k chodníkem, výše do záhonů.
Nezapomínejte ani na to, že jednotlivé druhy mohou mít různé požadavky na hloubku výsadby. V zásadě však platí, že čím menší cibule nebo hlíza, tím mělčí výsadba, například cibule tulipánů se sázejí do hloubky 10 až 12 cm, nejhlubší výsadbu zase vyžadují hyacinty a narcisy. Cibulovinám dopřejte slunné místo s propustnou půdou.